There were 131 entries judged and 119 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJake GriffinWhy Am I In Paraguay?28B: Mixed Fermentation Sour BeerGlasgow Homebrewers
2ndJosh SmithPastor In Tulum29A: Fruit Beer
3rdColin TaylorOh Vienna7A: Vienna LagerPortsmouth Homebrew Club

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven BeattieJobby4A: Munich Helles
2ndJonathan PurdieMoonface5B: Kolsch
3rdTimothy GoodmanDisco Biscuit2A: International Pale Lager
HMJonathan FleckThe Coin Toss 4C: Helles Bock

Table 2: Amber (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stColin TaylorOh Vienna7A: Vienna Lager
2ndNick DavisDunkelstiltskin8A: Munich Dunkel
3rdAndrew ClarkePale Kellerbier7C: Kellerbier

Table 3: Wheat (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stStuart Watkins White Capuchin - Weissbier 10A: Weissbier
2ndAndrew HutchinsonElder Weiss10A: Weissbier
HMCraig Devlin
Co-Brewer: Robert Bradley
Wheat Petite10A: Weissbier

Table 4: Bitter & Gold (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSam WhaleyRegency11C: Strong Bitter
2ndSean O'tooleGoing For Gold12A: English Golden Ale
3rdCraig Devlin
Co-Brewer: Robert Bradley
Ode To Coppertown11C: Strong Bitter

Table 5: Brown & Porter (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPaul TaylorBaltic Porter9C: Baltic Porter
2ndPhill TurnerGeorgijs Voshington Porter9C: Baltic Porter
3rdRichard LockRetribution Porter20A: American Porter

Table 6: Stout (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLee Immins
Co-Brewer: Manmohan Birdi
Man's IBS20C: Imperial Stout
2ndMark HopkinsUncle Sam Stout20B: American Stout
3rdKristy Durbridge
Co-Brewer: Bethan Millett
SPECTRE20C: Imperial Stout

Table 7: Pale American Ale (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael YoungJester And Centennial Pale Ale18B: American Pale Ale
2ndFraser WithersCross Roads18B: American Pale Ale
3rdRhys DaviesMad Kitty18B: American Pale Ale

Table 8: IPA (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhill TurnerMr Goldings12C: English IPA
2ndFraser WithersSMOOTH HANDS 22A: Double IPA
3rdBeth Millett
Co-Brewer: Kristy Durbridge
Busted Juicebox21A: American IPA

Table 9: Speciality IPA (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark BryantBow Thai21B: Specialty IPA
2ndKarol KaweckiRye Ipa 21B5: Rye IPA
3rdKristy Durbridge
Co-Brewer: Bethan Millett
Black Hops21B2: Black IPA

Table 10: Belgian & Trappist (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLee ImminsOoldveek Tripel26C: Belgian Tripel
2ndMark BryantV1726D: Belgian Dark Strong Ale
3rdRoger CowgillSaison25B: Saison

Table 11: Sours (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJake GriffinWhy Am I In Paraguay?28B: Mixed Fermentation Sour Beer
HMPatrick Smith
Co-Brewer: Jan Hodel, Giacomo Manni, Raul Garcia, David Quin, Liam Feaheny
As Sour As My Ex23A: Berliner Weisse

Table 12: Fruit, spice & Seasonal (18 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh SmithPastor In Tulum29A: Fruit Beer
2ndDaniel JuettAcid Session 229A: Fruit Beer
3rdNick DavisSanta's Ruin30C: Winter Seasonal Beer

Table 13: Speciality, Smoked & Wood-aged (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJosh SmithFalse Light33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndDaniel JuettSmoke And Sour (V2)27A: Historical Beer
3rdPiotr MikuckiG27A2: Piwo Grodziskie